پرگولا چیست؟

پرگولا

با پرگولا از فضای باز در یک روز گرم تابستانی و یا یک ظهر دل انگیزی پاییزی ، همراه عزیزانتان لذت بیشتری ببرید. پرگولا در حیاط خلوت ها فضایی مناسب جهت نشستن در بیرون فراهم می کنند.

پرگولا چیست؟ پرگولا یک ساختار باز است که به طور معمول از چهار تیر اصلی پشتیبانی با تیرهای متقاطع یا یک طرح مشبک به عنوان “سقف” تشکیل شده است.

پرگولا ها معمولاً با طاق ها  اشتباه گرفته می شوند، که ساختار شبکه ای شبیه آلاچیق دارند. تفاوت اصلی این دو در این است که طرح مشبک به طور معمول در کل ساختار طاق ها اجرا می شود، در حالی که پرگولا ها فقط مشبک را در بالا دارند. روش دیگر برای تمایز این دو شکل کلی آنهاست. طاق ها معمولاً قوسی هستند در حالی که آلاچیق ها دارای طرح مربع یا مستطیل هستند.

پرگولا را می توان با آلاچیق نیز اشتباه گرفت. در حالی که طراحی آنها کاملاً نزدیک است، اما آلاچیق ها سقفی محکم دارند در حالی که پرگولا دارای تیرهای متقاطع باز هستند. آلاچیق ها نیز به طور معمول گرد یا مانند هشت ضلعی هستند در حالی که پرگولا ها مربع یا مستطیل می باشند.

انواع طرح های پرگولا

پرگولا ها معمولا با تیرهای چوبی ضخیم ساخته می شوند و از بالا دارای یک داربست می باشند، اما روش های زیادی برای سفارشی سازی وجود دارد. پیشنهاد می شود فضای پرگولا خود را به گونه ای طراحی کنید که طراحی قبلی خانه شما را تکمیل کند. پرگولا  می تواند از یک کلبه روستایی منحصر به فرد تا نسخه های مدرن نرم و جذاب متفاوت باشد، بنابراین سعی کنید چیزی را پیدا کنید که با معماری خانه و باغ شما مطابقت داشته باشد.

چند مورد از طرح های پرگولا

وینیل

پرگولا های وینیل فاقد تعمیر و نگهداری هستند و در رنگ های متنوعی متناسب با فضای شما هستند. آنها نیازی به رنگ آمیزی یا رنگ آمیزی ندارند و مانند آلاچیق های فلزی زنگ نمی خورند.

پرگولا وینیل
پرگولا چوبی

چوب

پرگولا های چوبی نسبت به پرگولا های وینیل نیاز به نگهداری بیشتری دارند. اما اگر ظاهری روستایی همان چیزی است که شما دنبال می کنید، چوب یک انتخاب عالی برای ایجاد احساس طبیعی تر به فضا است.

رو باز

پرگولا های روباز در صورتی مفید هستند که بخواهید مقداری پارچه را روی آن بپوشانید تا کمی پوشش بیشتری از آفتاب و بدون داشتن سقف کامل داشته باشید.

پرگولا روباز
پرگولا فولاد

فولاد

اگر می خواهید به طراحی شهری پایبند باشید،  فولاد بهترین انتخاب مواد برای پرگولای شما است. در حالی که فولاد زنگ می زند ، این می تواند احساس صنعتی تری به فضای شما بدهد.

بادبان

بادبان های پارچه ای را به آلاچیق خود متصل کنید تا سایه بیشتری به محل نشستن شما وارد کند و از اشعه ماورا بنفش محافظت کند. شما می توانید بادبانهای با رنگ روشن را انتخاب کنید تا یک رنگ مختلف به آن اضافه کنید یا یک محیط خاص ایجاد کنید.

پرگولا بادبان
پرگولا شیروانی

شیروانی

پرگولا شیروانی یا شیب دار همان مفهوم پرگولا معمولی با افزودن سقف نوک تیز است. اگر سقف های بلندتر در ساختار بیرونی خود ترجیح می دهید اینها عالی هستند.

مزیت پرگولا

اصطلاح “پرگولا” اغلب با سایر اصطلاحات معمول در فضای باز اشتباه گرفته می شود، اما پرگولا در واقع یک جزء فضای زندگی ویژه در فضای باز است. آلاچیق ها عموماً در مناطقی مانند حیاط بزرگ یا عرشه بزرگ، و حتی باغ ها و محوطه های پارک، سازه های بزرگ و باز در فضای باز هستند. پرگولا ها می توانند حیاط را به ساختمان وصل کنند و یا به طور مستقل نصب شوند. در صورت اتصال، یک پرگولا معمولاً از عناصری مانند تیرها و ستون ها برای پشتیبانی و محافظت از فضای باز استفاده می کند.

مردم دلایل مختلفی را برای ساختن پرگولا در حیاط ذکر می کنند. با این حال، برخی از رایج ترین کاربردها و مزیت پرگولا به شرح زیر است:

  • حفاظت از سایه و آب و هوا
  • گسترش یک اتاق سرپوشیده به بیرون
  • ساخت فضای نشیمن در فضای باز
  • ارتقاء یک ساختار بیرونی برای افزودن کارایی و زیبایی

صرف نظر از دلایلی که صاحب خانه یا صاحب مشاغل برای نصب پرگولا در حیاط انتخاب می کند، مزایای این ساختمان در فضای باز بسیار زیاد است. پرگولا های حیاط بدون دیوار، حسی از یک اتاق بیرون را ایجاد می کنند در حالی که به فضایی دعوت کننده و باز دست می یابید. علاوه بر این ، با طیف گسترده ای از گزینه های طراحی ، مطابقت با ظاهر و یا حتی افزایش زیبایی ساختمان یا محوطه بیرونی به راحتی قابل دستیابی است.